sara

ПОВЕДІНКА НА МОРОЗІ

Поради, як правильно вести себе на морозі

При диханні, коли температура повітря нижче мінус 20 ° C, перспектива переохолодити дихальні шляхи досить висока.  

Принцип захисту простий:  повітря, яке вдихається, має бути максимально теплим. Тому перша і найпопулярніша порада –  «дихайте носом».

Але при температурі повітря нижче мінус 20 ° C навіть у безвітряну погоду носові пазухи звужуються, дихати через ніс стає досить важко. Людина  починає дихати ротом, що може призвести до застуди.

Існує кілька простих прийомів, як правильно дихати на сильному морозі:

1. Як би ви не дихали (через ніс або через рот) – дихайте максимально повільно і плавно. Чим повільніше повітря йде через дихальні шляхи на вдиху, тим краще він нагрівається.

2. Намагайтеся по можливості якомога більше дихати носом, а не ротом. Тут на вас працює кожен зайвий вдих носом.

3. Якщо дихати доводиться все-таки ротом, то дихайте через якомога більш вузьку щілину, ледь розімкнувши губи. Ще краще витягати губи в трубочку і піднімати язик до піднебіння. Так дихати набагато легше і безпечніше.

4. Не варто вдихати на всю глибину легенів. Якщо ви повністю заповнюєте легені повітрям при мінус 30, можна підхопити запалення. Тому не треба глибоких вдихів – краще звичайне неглибоке дихання, яке вам звичне.

5. Намагайтеся не бігати, не стрибати, не переносити тяжкі предмети і не робити ніяких інших ривкових зусиль. Все фізичне навантаження має бути монотонне і розмірене.

6. Чисто психологічне обмеження: що б не трапилося – не панікуйте! Чим довше ви зберігаєте спокій, тим краще ви дихаєте. Чим сильніше нервуєте, тим гірше нагріваєте  повітря, яке вдихаєте.

7. Не дихайте проти вітру: це буде призводити до підвищення швидкості вдиху. Якщо вітер в обличчя і це ніяк не виправити, то нахиліть голову і частіше дихайте «вниз», це дещо полегшить ситуацію.  

8. Замотайте обличчя шарфом по очі і дихайте через нього. Вистигати на вдиху і нагріватися на видиху будуть вже не ніс і губи, а шарф.

І в якості останньої поради: не нехтуйте звичайним теплим одягом, особливо на груди і шию. Дихальні шляхи можуть охолоджуватися зовні через розстебнутий комір або блискавку одягу, що не гріє і може продуватися на вітрі. Тому шарф повинен бути щільно прилеглим і теплим.


Обмороження – ураження окремих тканин тіла холодом.
Не можна:
1. Розтирати місце обмороження. Це не сприяє розігріву, але шкодить тканинам тіла
2. Різко розігрівати місце обмороження. Це завдає шкоди тканинам.
3. Пити алкоголь. Те, що алкоголь сприяє зігріванню – міф. Вельми небезпечний.
4. Залишати на тілі мокрий одяг. Вийшли на вулицю в заметіль і промокли? При першій можливості змініть мокрий одяг на сухий. Це позбавить вас від багатьох проблем, пов’язаних з холодом і допоможе швидше зігрітися.
Чим можна допомогти при обмороженні?
1. Зігрівати обморожену ділянку теплом свого тіла. Наприклад, покласти долоні під пахви.
2. Зняти тісний одяг і прикраси.
3. Використовувати теплу (не більше 40 * С) воду
4. У разі серйозного обмороження закрити постраждалі ділянки пов’язками (без зайвого тиску) і відправити потерпілого до лікарні.